Zimní olympiáda dětí a mládeže

Žáci ZŠ a MŠ pro zrakově postižené a vady řeči, Plzeň, Lazaretní 25 se za Plzeňský krajúspěšně zúčastnil Her X. zimní olympiády dětí a mládeže v Hradci Králové a jeden z nich vybojoval pro Plzeňský kraj dvě bronzové medaile z běžeckého lyžování

Od 22. do 26. ledna 2023 se konaly Hry X. zimní olympiády dětí a mládeže tentokrát v Královéhradeckém kraji.

Za Plzeňský kraj se letošních zimních her dětí a mládeže zúčastnila téměř stovka závodníků s trenéry. Plzeňský kraj vyslal do soutěží v zimních sportech 68 reprezentantů. Za naši školu se zúčastnili žáci Kryštof Kodýdek a Marek Klier. Velkolepé zahájení se neslo v duchu skutečné olympiády a mladí sportovci byli motivováni snahou o získání medailí ve všech dostupných disciplinách.

Na burácející stadion v Hradci Králové přivedl výpravu Plzeňského kraje bývalý hokejista a olympijský vítěz z Nagana Jaroslav Špaček, rodák z Plzeňského kraje.

Na Olympiádě dětí a mládeže závodilo celkem 1151 mladých sportovců ve 26 disciplínách. Centrem hlavního dění byl Špindlerův Mlýn.

Olympiáda byla také zakončena slavnostním ceremoniálem a mladí sportovci zažili atmosféru olympijských her, užili si olympijský dům a slavnostní medailové ceremoniály téměř stejně jako se koná olympiáda pro dospělé.

Plzeňský kraj přivezl dvě zlaté medaile v lyžování, jednu zlatou  zaskikros, dvě stříbrné medaile za snowboard, po jedné stříbrné šachista a hokejisté.

Dvě bronzové medaile pro Plzeňský kraj získal z běžeckého lyžování Kryštof Kodýdek.

Kryštof Kodýdek je žákem naší školy pro zrakově postižené v Plzni na Doubravce. „Je to úžasný pocit, běžeckému lyžování se věnuji více než rok. Přivedli mě k tomu rodiče,“ říká bezprostředně po závodě Kryštof Kodýdek, který je pod vedením trenérky Marcely Kulíškové – učitelky naší ZŠ pro zrakově postižené a maminky Anny Kulíškové, která je úspěšnou medailistkou z OH v Turíně ve sjezdu.

Třetí bronzovou medaili získalo družstvo šachistů.

Podle vyjádření soutěžících dětí a mládeže i trenérů byla tato olympiáda jedna z nejúspěšnějších i co se týká návštěvnosti sportovišť. Např. na hokeji bylo každý den téměř tisíc návštěvníků, což byl pro sportovce, trenéry a pořadatele olympiády fantastický zážitek.

Zdroj pro článek: www.plzensky-kraj.cz, Plzeňský kraj (plzensky-kraj.cz)